poniedziałek, 19 października 2015

W świecie telewizji wysokiej rozdzielczości

Jakość HD

Telewizja wysokiej rozdzielczości (HDTV) to system cyfrowego przekazu sygnału wizyjnego w formacie 16:9 i dźwięku dookólnego, zapisanego również cyfrowo. Różnica w stosunku do znanej dotąd telewizji (analogowej lub cyfrowej) jest ogromna. Obraz High Definition (HD) zawiera około sześciokrotnie więcej informacji (szczegółów) niż konwencjonalny w systemie PAL lub z płyty DVD. Składa się bowiem z 2 milionów punktów (pikseli), podczas gdy płyta DVD daje w najlepszym razie tylko 414.000 pikseli, a obraz telewizyjny jest jeszcze "rzadszy". Nie dziwmy się, jeśli kosztujący 15.000 zł telewizor plazmowy lub LCD podłączony do domowej kablówki daje bardzo kiepskiej jakości obraz. To dlatego, że słaby jest sygnał. Telewizor 42-calowy stawiamy zwykle w miejscu poprzedniej 29-ki, nie zmieniając przy tym miejsca siedzenia. Widzimy więc większy obraz, a na nim wychodzą liczne "brudy", typowe dla przekazu telewizyjnego. Obraz jest też nieostry. Sytuację poprawia włączenie płyty DVD na dobrym odtwarzaczu, ale i to nie daje jakości oferowanej przez transmisje High Definition.

Najpierw telewizor

Ostra konkurencja pomiędzy producentami telewizorów plazmowych i LCD wychodzi na dobre klientom. Znaczące obniżanie cen i rosnąca jakość odbiorników to stałe cechy tego rynku. Przewiduje się, że telewizory plazmowe z przekątną 42 cali będą dominować na rynku europejskim.
Niezależnie od zastosowanej technologii, współczesny płaski telewizor powinien posiadać oznaczenie "HD ready", co w praktyce oznacza, iż zastosowana matryca (LCD) lub panel (plazmowy) charakteryzuje się rozdzielczością minimum 720 linii poziomych. Plazmy starszej generacji, często wyprzedawane w (pozornie) atrakcyjnych cenach, mają rozdzielczość zaledwie 480 linii.

Źródło sygnału

Obecnie mamy do dyspozycji pięć podstawowych źródeł sygnału wizyjnego wysokiej rozdzielczości. To cyfrowa telewizja (satelitarna, naziemna, kablowa), komputer PC, półprofesjonalne kamery HD, debiutujące właśnie stacjonarne odtwarzacze HD oraz konsola do gier Microsoft Xbox 360.
W najlepszej sytuacji są mieszkańcy Niemiec i Wielkiej Brytanii, gdzie od ubiegłego roku można oglądać obraz wysokiej rozdzielczości z satelity, dotyczy to również przekazów kodowanych. Przekazy niekodowane, które odbierzemy również w Polsce, mają tę wadę, że jest ich niewiele i są odtwarzane w pętli (czyli cały czas to samo). Uruchomienie w Polsce telewizji nowej generacji wymaga dużych pieniędzy. Zarząd TVP zapowiada, że w tym roku priorytetowe będą inwestycje w technologię HDTV i rozpoczną się próbne emisje. Zawarte w ubiegłym roku porozumienie z największym europejskim satelitarnym operatorem SES ASTRA daje TVP taką możliwość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz